Myslím si, že každý jedinec má nárok na projev své individuality. Ano, děti se mohou občas zdát nezvladatelné, ale položme si ruku na srdce a zapřemýšlejme z čeho ta nezvladatelnost vzniká. Prvními vzory dítěte jsou jeho rodiče, po určitou dobu vývoje se v rodičích zrcadlí a potřebuje stabilní a dobré vzory. Zároveň ukazovat správnou cestu kudy jít. Pokud se to nevydaří, proč by mělo být dítě trestáno za pochybení u někoho jiného. Jsou mnohá řešení, tak proč proč nevynaložit energii na ty nenásilné. A co se týče učitelů, ti by si zasloužili větší respekt od rodičů. protože právě učitel může být ten kladný vzor, který rodič nezvládl být sám.
Děkuji
Středisko výchovné péče je preventivní ambulantní zařízení, nabízející komplexní pomoc dětem a rodičům, kteří se potýkají s výchovnými problémy, nebo se ocitli v složité životní situaci. Zařízení se specializuje na práci s širokým spektrem potíží, zejména v raném stádiu. Jedná se o preventivně výchovnou a vzdělávací péči za aktivní spolupráce rodiny. Hlavními zásadami, které se promítají do veškeré činnosti střediska, jsou aktivní přístup všech osob využívajících služeb střediska ke spolupráci a vědomí jejich vlastní spoluzodpovědnosti za očekávané výsledky ve výchově.
Princip zařízení je postaven na dobrovolnosti spolupráce, a tedy aktivní ochotě hledat cestu ze svých potíží. Důraz je kladen na spolupráci s rodinou a veškerými zainteresovanými osobami či institucemi.
Pracujeme pod pravidelnou odbornou supervizí.
SVP v Brně je zřízeno MŠMT, sídlí v samostatné budově Kamenomlýnská 2 a je součástí Dětského diagnostického ústavu se sídlem v Brně na Hlinkách 140.
Anketa
Co si myslíte o fyzickém trestání dětí jejich rodiči?
Mě tak vychovali rovněž a neublížilo mi to. Nemám moc námitek. (160)
Občas to neuškodí. Jak kdy... (95)
Jsem jednoznačně proti za všech okolností. (58)
Celkový počet hlasů: 313
Anketa
Co si myslíte o fyzických trestech na školách?
Souhlasím. Aspoň by byl konečně pořádek. (140)
V odůvodněných případech pedagogy někdy chápu. Někdy tedy ano. (66)
Jsem zcela zásadně proti. (76)
Celkový počet hlasů: 282
Anketa
Z pohledu dětí do 18 let: Děti, fyzické tresty ano či ne?
Ano. Proč? Prosíme o jakýkoliv komentář do vzkazů a diskuse. Děkujeme .. (171)
Rozhodně ne. Prosíme o jakýkoliv komentář do vzkazů a diskuse. Děkujeme .. (36)
Celkový počet hlasů: 228
Diskuse k anketám
Datum: 29.07.2018
Titulek: Ne pro fyzické tresty
Datum: 06.08.2018
Titulek: Re: Ne pro fyzické tresty
Vážený Roberte, děkujeme za Váš příspěvek, úvahu a moudrou argumentaci, která alespoň trochu vyvažuje výsledky anket výše, z nichž radost opravdu nemáme. Přejeme krásný zbytek léta a udržení Vašeho náhledu na toto téma...
Datum: 04.03.2019
Titulek: Re: Re: Ne pro fyzické tresty
Myslím, že psychické tresty jsou horší než fyzické, resp. mohou zanechat mnohem horší následky. Jen... nejsou tolik vidět :-(
Datum: 04.03.2019
Titulek: Re: Ne pro fyzické tresty
Nemám rád paušalizování. Naopak, pavažuji je za velmi pohodlné a špatné.
Obecně, v některých případech určitě, tedy můžete mít pravdu. Ale jak píšete - ruku na srdce - je to tak vždy???
Datum: 29.01.2018
Titulek: PS
No je mně 72 roku skoro nevidim jsem na vozičku tři roky. Chci vám napsát byl jsem u vás v roce 1977 a tehdy ani za soudruhu fizicke tresty nebyly tedy biti bylo ale opravdu kdyš zasloužil a to jen spiše takove simbolicke. Já si stěžovat nemohu ale rád vspominám a dalo mně to hodně do života. Přeci kdyš někoho tehdy poslaly klečet do kouta nebylo zas takove zle a nebo vytaháni za uši a nějaká tá facka ale take jen taková aby se neřeklo. Jsem pro aby se něčim trestalo jinak by pracovnici došly o nervy.
Datum: 08.03.2017
Titulek: Fyzické tresty
Je trest a trest, samozřejmě zde nemluvíme o týrání a bití, které je přes hranici...
Ale pokud dítě plácnu přes zadek nebo ve vyšším věku "uletí" ruka a dostane facku (ne takovou, že mu hlavu otočím) tak si myslím, že to není nic proti ničemu.
Sama jsem jako dítě někdy dostala na zadek a přes pusu jednou a to zaslouženě a moc dobře jsem si to uvědomovala za co to bylo.
A pokud jsme ve škole dostali přes prsty nebo nám učitel hodil klíče na lavici, vždy to bylo z nějakého důvodu. Dnes jsou učitelé chudáci a v první řadě bych na školách zavedla povinné odevzdávání mobilů na začátku hodiny do kapsářů...např. Sama mám dvě děti tak vím o čem mluvím.
Datum: 13.06.2016
Titulek: Literatura
Vaníčková, E.: Tělesné tresty dětí, Grada, 2004
https://navodynapady.cz/co-se-stane-s-psychikou-ditete-pokud-ho-obcas-vychovne-capnete-po-zadku-vysledky-jsou-prekvapujici/
https://www.youtube.com/watch?v=3lVN0IBbf44
https://www.zet.cz/tema/fyzickym-trestanim-deti-se-nic-nevyresi-pouze-ulevujeme-vlastni-bezmoci-rika-psycholog-7144
https://blisty.cz/art/86179.html
https://blisty.cz/art/86180.html
Datum: 17.01.2017
Titulek: osobní zkušenost
v mých 12 letem moje maminka onemocněla natolik, že pobývala trvale v psychiatrické léčebně v Kroměříži. Zde zůstala do mých 25 let, kdy jsem ji z léčebny dostala do normálního života. Nikdo v rodině o matčině nemoci se mnou nemluvil. Když mi bylo 17 let, zmlátil mne otec, babička a děda natolik, že jsem se následně pokusila o sebevraždu. Důvodem tohoto tzv. výchovného trestu totiž bylo, že jsem se dovolila sdělit svůj názor na situaci v rodině, která nebyla vůbec přívětivá. Tímto trestem chtěli umlčet tak mou potřebu diskutovat o tom, co se v rodině děje.
Datum: 18.01.2017
Titulek: Re: osobní zkušenost
Milá Dano, velice děkujeme za osobní příspěvek a přínos k tématu. I pro nás je až strašidelné, jak nám tady vycházejí ankety k tématu fyzických trestů, k nimž se rozhodně nehlásíme a doufáme, že podobná anketa by za cca 20 let mohla vyznít radostněji. Přejeme vše dobré a hodně odvahy ...
Datum: 04.03.2019
Titulek: Re: osobní zkušenost
Dani, to co popisujete, to nebyl trest. To bylo špatně.